Landshövding Lars Bäckström får årets Strandskata

Naturskyddsföreningen i Bohuslän har tilldelat landshövding Lars Bäckström föreningens hederspris “Strandskatan”.
Motiveringen lyder: ”För hans konsekventa och rakryggade försvar av strandskyddet som har avgörande betydelse för att Bohusläns kust även i framtiden skall förbli opåverkad av kortsiktig exploatering. Hans agerande ligger helt i linje med de principer som ingår i den allemansrätt som är en av grundstenarna i svensk lagstiftning”.

Läs och se mer här!

Strandskatan Lars Bäckström och Boel Lanne 2015

Lars Bäckström tar emot Strandskatan av Boel Lanne

 

Dela

Kommentera

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.